iPhone Mini modelleri için öldü diyebilir miyiz?

2020 yılında Apple, iPhone 12 mini modelini tanıtarak mini serisini hayata geçirdi. Bu model, iPhone 4’ten beri küçük telefonların hayranı olan kullanıcılar tarafından hemen sevildi. Ancak satış rakamları çok yüksek olmasa da, teknoloji devi olumlu geri dönüşlere cevaben bir sonraki yıl iPhone 13 mini’yi piyasaya sürdü. Ne yazık ki bu modelle de aradığını bulamayan Apple, iPhone 14 serisinde mini modelini devre dışı bırakmaya karar verdi. Resmi bir açıklama olmasa da, kompakt modelin kaderi belirsizken, son iddialar mini hayranlarını hayal kırıklığına uğratabilir.

Tanınmış duyumcu Mark Gurman’a göre, iPhone 13 mini stokları azalmakta ve Amerika’daki Apple’ın çevrimiçi mağazası bazı modeller için 2-3 hafta, diğerleri için ise 6-8 hafta kargo süresi tahmin ediyor. Bu, şirketin Salı günü gerçekleşecek Wonderlust etkinliğinde iPhone 15 serisini tanıttıktan sonra bu cihazın üretimini durdurabileceğine işaret ediyor.

Geçen yıl Apple, iPhone 14 mini’yi piyasaya sürmedi, ancak ABD’de 599 dolar başlangıç fiyatıyla iPhone 13 mini’yi daha uygun maliyetli bir seçenek olarak satmaya devam etti. Eğer bir iPhone 13 mini almayı düşünüyorsanız, bu son şansınız olabilir. Apple, Salı günü iPhone 15 serisini tanıttıktan sonra bu cihazın üretimini durdurabilir.

iPhone Mini modelleri için öldü diyebilir miyiz?

Apple’ın yeni ürün yelpazesi 6.1 inç iPhone 15, 6.7 inç iPhone 15 Plus, 6.1 inç iPhone 15 Pro, 6.7 inç iPhone 15 Pro Max ve 4.7 inç iPhone SE’den oluşacak. Başlangıçta daha küçük bir iPhone’a olan talebin yüksek olduğu düşünülse de, gerçek veriler iPhone mini’nin diğer iPhone modellerine göre daha düşük satış rakamlarına sahip olduğunu gösteriyor.

2022’nin Nisan ayında, CIRP araştırma firması, iPhone 13 mini’nin o yılın ilk çeyreğinde ABD’deki toplam iPhone 13 satışlarının sadece %3’ünü oluşturduğunu belirtti. Küçük bir iPhone isteyen müşteriler, giriş seviyesi iPhone SE’yi tercih edebilirler, ancak bu cihazın da bir veya iki yıl içinde 6.1 inçlik daha büyük bir ekranla güncelleneceği söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x