İşgalci İsrail kana doymuyor: Gazze’deki hükümet ‘İkinci hastane katliamı yaşanmasın’ diyerek uyardı!

İsrail ordusu, ablukaya aldığı Gazze Şeridi’nde yerleşim yerleri, hastane, cami ve kiliseleri vurmaya devam ediyor. Filistinlilerin can kaybı 4 bini aştı.

İşte dakika dakika İsrail-Filistin hattında yaşanan gelişmeler…

06.51:

İsrail ordusunun, Lübnan’ın güneyinde Hizbullah’a ait hedefleri vurduğu belirtildi.

05.56:

İsrail güçlerinin, işgal altındaki Batı Şeria’nın doğusundaki Eriha’da bir Filistinliyi öldürdüğü belirtildi.

04.53:

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Gazze’de İsrail-Filistin çatışmasının başladığı 7 Ekim’den bu yana 16 gazetecinin öldüğünü duyurdu.

03.36:

İsrail’in, Gazze’de yerinden edilen binlerce Filistinliye ev sahipliği yapan Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) ait 5 merkezin boşaltılmasını istediği belirtildi. UNRWA Arap Çalışanlar Birliği Sekreteri Muhammed Şuveydeh, bu kişilerin gidecek daha güvenli bir yeri olmadığı için yetkililerin bu merkezleri boşaltmayı reddettiğini söyledi.

01.39:

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarında 4’ü çocuk, 1’i kadın 15 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

01.25:

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İsrail’in abluka altındaki Gazze’nin güneyinde yer alan Kudüs Hastanesinin tahliye edilmesini istemesine tepki gösterdi.

Kara saldırısı yakın mesajı verildi

İsrail merkezli Kanal 12 televizyonunda konuya dair bir haber yayımlandı. Habere göre Filistinli grupların elindeki esirlerin serbest bırakılması amacıyla yürütülen müzakereler sonlanana kadar Gazze’ye yönelik kara harekatını ertelemesi yönünde İsrail’e uluslararası baskı yapılıyor.

Baskıyı yapan taraflara ilişkin ise ayrıntılı bilgi verilmedi. İsrailli yetkililer, hemen her gün Tel Aviv’in Gazze Şeridi’ne kara harekatı yapmayı planladığı yönünde açıklamalar yapıyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant önceki gün, Gazze sınırı yakınlarında bulunan askerlerle bir araya gelerek, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik kara operasyonunun “yakın” olduğu mesajını vermişti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi: Filistinlilerin tehcirine karşıyız

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Filistinlilerin Gazze’den tehcir edilmesine ve her ne şekilde olursa olsun sivillerin hedef alınmasına karşı olduklarını belirtti.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA’ya göre, Muhammed bin Selman, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü.

Gazze’ye tıbbi ve insani yardım ulaştırılması gerektiğini kaydeden Veliaht Prens, Suudi Arabistan olarak, Filistinlilerin Gazze’den kitlesel tehcirine karşı olduklarını ifade etti.

Muhammed bin Selman, Macron ile görüşmesinde de her ne şekilde olursa olsun sivillerin hedef alınmasına karşı olduklarını ve uluslararası insancıl hukuka bağlı kalınmasının önemini vurguladı.

İsrail’den yeni katliam tehdidi: Kudüs Hastanesi’ni boşaltın

Filistin Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail işgal güçlerinden Gazze’nin güneyinde yer alan Kudüs Hastanesi’nin bombalanacağı yönünde tehdit alındığı” belirtildi.

Açıklamada, “İsrail ordusunun, 400’den fazla hasta ile buraya sığınan 12 bin kişinin bulunduğu Kudüs Hastanesi’nin acilen boşaltılmasını istediği” kaydedildi.

Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi katliamına işaret edilen açıklamada, yeni bir katliamın önüne geçmek için dünyaya acil müdahale çağrısı yapıldı.

İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesine 17 Ekim’de düzenlediği saldırıda 471 kişi hayatını kaybetmiş, 28’i ağır 342 kişi yaralanmıştı.

Filistin Kızılayı’ndan dünyaya çağrı

    Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, “İşgalci yetkililerden Kudüs Hastanesi’ni bombalama tehdidi aldık” ifadeleri kullanılırken, acil çağrı başlatıldığı aktarıldı. Açıklamada ayrıca, bu uyarının hastanede tedavi gören 400’den fazla hastayı ve 12 bin yerinden edilmiş kişiyi etkileyeceği vurgulanırken, “Uluslararası toplumu, Al Ahli Arab Hastanesi’nde yaşananlara benzer bir katliamın önlenmesi için acil eyleme çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı. BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) ise İsrail’in 5 okul için “mümkün olduğu kadar hızlı boşaltın” uyarısı yaptığını açıkladı. Okulların tamamının Gazze Şehri’nde olduğu aktarılan açıklamada, “Bu kararı protesto etmek ve reddetmek için elimizden geleni yaptık. Ancak bu, tesislerin artık güvenli olmadığı anlamına geliyor” ifadeleri kullanıldı.

Hamas iki ABD’li esiri serbest bıraktı

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın serbest bıraktığı 2 ABD’li esirin (anne ve kızı) İsrail topraklarına ulaştığını duyurdu.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Katar’ın çabalarına yanıt olarak iki ABD’li esiri insani gerekçelerle serbest bıraktıklarını duyurmuştu.

Ebu Ubeyde, “Bu yaptığımız, ABD’ye ve dünyaya, ABD Başkanı Joe Biden ve onun faşist yönetiminin iddialarının asılsız olduğunu göstermek içindir” demişti.

Kassam Tugayları Sözcüsü, daha önce yaptığı açıklamada ellerinde 200 ile 250 arasında esir bulunduğunu söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x