Omurilik Felçli Bosnalı Genç, yürüme umudunu Türkiye’de buldu

Omurilik felci sonrası yatağa bağımlı hale gelen Bosna-Hersekli 20 yaşındaki Emsad Osmanovic, Türkiye’deki yürüme robotu tedavisiyle umut buldu. İstanbul Medicana Ataköy Hastanesi’nde bulunan yürüme robotu tedavisi için Türkiye’ye gelen Osmanovic’in, son teknolojiyle donatılmış robotik tedavi ile yürüme yeteneğini tekrar kazanması hedefleniyor.

Geçirdiği trafik kazası sonrasında omurilik felci olan Bosna-Hersekli 20 yaşındaki Emsad Osmanovic, yeniden yürüme umuduyla Türkiye’ye geldi. Kaza sonrası yatağa bağımlı hale gelen Osmanovic, Bosna Hersek ve Hırvatistan’da tedavi görmesine rağmen istediği sonuçları alamadı. Yeniden yürüme umuduyla Türkiye’ye gelen gencin, İstanbul Medicana Ataköy Hastanesi’nde bulunan yürüme robotu ile tedavisine başlandı. Medicana Ataköy Hastanesi’nde yaklaşık iki haftadır tedavisi devam eden Osmanovic’in, öncelikli olarak bacaklarındaki şiddetli kasılmaların azalmaya başladığı belirtildi. Medicana Ataköy doktorlarının hedefi, yürüme robotu tedavisiyle birlikte gencin yeniden yürüme yeteneğini kazanması.

 

“Yürüme robotu aracılığıyla yürüme yeteneğini arttırmayı hedefliyoruz”

Medicana Ataköy Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü doktorlarından Doç. Dr. Mustafa Aziz Yıldırım, hastanın tedavisi ile ilgili şunları söyledi:

“Bu hastamız bize başvurduğunda omurilik felcine bağlı olarak yürüme yeteneğini kaybetmiş ve bacaklarında ileri derecede kasılmalar mevcuttu ve bacak ağrılarından çok şikayetçi idi. Biz de bu şikayetlere bağlı olarak bir rehabilitasyon planı düzenledik. Özellikli bir tedavi şekli olan yürüme robotu eğitimi ile hastamızın daha iyi yürümesini sağlayabilmeyi amaçladık. Bu tedaviye başlamadan önce manuel olarak fizyoterapistlerle bir eğitim alanına girmesi gerekiyordu. Öncelikli olarak omurilik felci seviyesini belirledik. Omurilikteki nörolojik yaralanmanın seviyesini T-10 olarak tespit ettikten sonra bu hastanın bacaklarında bir kas güçsüzlüğü olduğunu gördük. Sonra hastayı gerekli şekilde tedavi planına soktuk. Hastamız yürüyemez pozisyonda fakat uzun bacak cihazı dediğimiz bazı cihazları taktıktan sonra ve walker (yürüteç) ile birkaç adımlama yapabiliyor. Yürüme robotu ile beraber bu yürüme yeteneğini arttırmayı sağlıyoruz. Tabii ki kasları biraz daha güçlendikten sonra yürüme kabiliyeti daha da artacaktır.”

 

“Hasta ilk geldiğinde kasılmalar ve spazm sorunları vardı”

Tedavinin daha başında olmasına rağmen kasılmaların artık iyice azaldığını ve bir ayın sonunda daha iyi bir sonuç beklediklerini söyleyen Doç. Dr. Mustafa Aziz Yıldırım, “Hasta ilk geldiğinde kasılmalar ve spazm sorunları vardı. Öncelikli olarak bu kasılmalarını azaltıcı bir tedaviye başvurduk. Kasılmalar rahatlayınca yürüme robotuna daha rahat adapte oldu. İkinci haftanın sonunda kasılmaların daha da azalmasını bekliyoruz. Botilinum Toksin’in etkisinin daha fazla olup tedaviye daha iyi bir şekilde cevap vermesini bekliyoruz. Bir aylık tedavi sonucunda yeniden değerlendirmede bulunup belki bu süreyi üç aya çıkarabiliriz” dedi.

 

Yer çekimine karşı yükü azaltılıyor

Yürüme robotu tedavisi hakkında bilgilendirmelerde bulunan Doç. Dr. Yıldırım, şöyle konuştu:

“Yürüme destekli eğitim robotik bir tedavidir. Yürüme robotu sensörler ve sanal gerçeklik sistemi ile entegre olmuş bir sistemdir. Bu sistemle hastanın askı aparatları ile yer çekimine karşı yükü azaltılıp hastanın yürümesini daha kolay hale getiriyoruz. Aynı zamanda bu askı aparatları ile beraber yükü azaltılıp omurga ve eklem yaralanmalarından kurtuluyor. Hastanın tekrarlayan bir şekilde yürüme robotunda yürümesi desteklenebiliyor. Hastanın karşısında bulunan sanal gerçeklik ekranında görünen insan grafiği ise hastayı temsil ediyor ve bu da hastayı daha fazla motive ediyor.”

 

“Benim gibi durumda olan herkese bu tedaviyi öneriyorum”

Tedaviyi duyup Türkiye’ye geldiğini belirten Emsad Osmanovic, “Türkiye’ye, geçirdiğim trafik kazası sonrası fizik tedavi görmek için geldim ve yürümemi sağlayan bir tedavi olduğunu duyduğum için burayı tercih ettim. Benim gibi bu durumda olan herkese bu tedaviyi öneriyorum. Çünkü ben şimdiden yani kısa süre içinde bile sonuçları görmeye ve hissetmeye başladım” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x